Araçlarda Motor Yağı Değişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dizel, benzinli ve LPG’li araçların rutin yağ değişim aralığı farklı olmakla birlikte 5000-15.000 km’de bir yağ değişimi yapılması önerilir. Peki, araç yağ değişimi nasıl yapılıyor ve hangi yağlar kullanılıyor? Konvensiyonel motorların en büyük sorunu ve en bilinen yıpranma nedeni sürtünmedir. Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir? … Öncelikle motor yağının ne zaman değişeceği bir araçtan diğerine ve kullanım şekline göre değişebilir. Yağ değişimi için önerilen süreler her araçta farklılık gösterir. Ortalama 5.000 km’de bir motor yağının değiştirilmesi önemlidir. Araçlarda kullanım durumu farklı olabileceği gibi 10-15 bin km sonrasında yağ filtresiyle birlikte motor yağının değişimi önerilir.  Motor yağları araç için çok önemlidir. Peki, motor yağı değişimi gecikirse ne olur? Ne kadar zaman içinde değiştirilmesi gerekir. Motor Yağı Değişimi Nasıl Yapılır? · Aracınızda bulunan yağın ısınması, eski yağdan daha hızlı bir şekilde akmasına neden olur. Doğru tip yağı kullanmamak ve kullanımını belgelememek, yeni araba garantinizi geçersiz kılabilir.

Araçlarda Motor Yağı Değişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çoğu genç model otomobil, sürtünmeyi en aza indiren ve yakıt ekonomisini en üst düzeye çıkaran sentetik karışımlı veya tam sentetik, düşük viskoziteli, çok dereceli, kaynakları koruyan yağlar gerektirir. Ancak doğru yağı seçmek her zaman kolay değildir. Aracınızın marka ve modeline uygun yağ, doğru SAE viskozite derecesine sahip olmalı, API, ILSAC ve/veya ACEA tarafından belirlenen performans standartlarını karşılamalı ve otomobil üreticisi veya motor üreticisi tarafından belirlenen tüm benzersiz özelliklere uygun olmalıdır. Bu gereksinimler, aracınızın kullanım kılavuzunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır ve oto tamirhaneniz, aracınızın önerilen yağ özellikleri hakkında da bilgi sağlayabilir.

Aracın yaşına, yağ tipine ve sürüş koşullarına bağlı olarak yağ değişim aralıkları değişecektir. Yağı her 3.000 km’de bir değiştirmek normaldi, ancak modern yağlayıcılarla bugün çoğu motor, 5.000 ila 7.500 km arasında yağ değiştirme aralıkları önermektedir. Ayrıca, aracınızın motoru tam sentetik motor yağı gerektiriyorsa, servisler arasında 15.000 km kadar gidebilir! Motor yağı durumunu renge göre yargılayamazsınız, bu nedenle yağ değişiklikleri için fabrika bakım programını takip edin.

Yağ Değişim Aralıkları – Eski Arabalar

Daha eski arabaların tipik olarak kilometreye bağlı olarak yağ değişim aralıkları vardır ve biri “normal” işletimde kullanılan araçlar için diğeri “ağır hizmette” kullanılan araçlar için olmak üzere iki bakım programı vardır. İkinci kategori, arabanızı aşağıdaki koşullardan biri veya birkaçı altında çalıştırmayı içerir:

Öncelikle kısa yolculuklar (5 km veya daha az)
Aşırı sıcak, soğuk veya tozlu iklimler
Sürekli dur-kalk sürüşü
Ağır yük taşımak veya römork çekmek
Araç kullanımınız, kullanım kılavuzunuzdaki ağır hizmet tanımının altına giriyorsa, aracınızın bakımını daha sıkı bir program kullanarak yapın. Ancak, aracınızı normal koşullarda kullanıyorsanız, zor kazanılan parayı yağ değiştirme hizmetlerine ve aracınızın ihtiyaç duymayabileceği veya yararlanamayacağı diğer bakım işlerine harcamaktan kaçının.

Yağ Değişim Aralıkları – Daha Yeni Arabalar

Çoğu yeni otomobil, yağ değişiminin ne zaman gerekli olduğunu otomatik olarak belirleyen ve gösterge panelinde bir uyarı ile sizi bilgilendiren yağ ömrü izleme sistemleriyle donatılmıştır. İlk basit sistemler zamana ve kilometreye dayalıdır, ancak mevcut gelişmiş tasarımlar, yağın ne zaman bozulmaya başlayacağını belirlemek için gerçek araç çalışma koşullarını analiz eder. Aslında, birçok yeni otomobilin kullanıcı ve bakım kılavuzları, “ağır servis” önerilerini tamamen ortadan kaldırır, çünkü yağ ömrü izleme sistemi, ağır hizmet tipi çalışmayı algıladığında yağ değişim aralığını otomatik olarak kısaltır.

Aracınızın yağını her değiştirdiğinizde, servis teknisyeni yağ ömrü izleme sistemini sıfırlamalıdır. Kendi yağınızı değiştirirseniz, araç kullanım kılavuzundaki talimatları takip ederek sistemi sıfırlayabilirsiniz.

Daha yeni motorlarda daha az sıklıkta yağ değişimi, yağ seviyesini aylık olarak kontrol etmenizi ve gerektiğinde doldurmanızı zorunlu kılar. Birçok motor, değişiklikler arasında bir litreden daha az yağ tüketirken, diğerleri her 600 ila 700 kilometrede bir litre kadar yağ tüketebilir. Uygun yağ seviyelerini korumak, maliyetli araç onarımlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir; düşük yağ seviyelerinden kaynaklanan motor aşınması veya hasar, yeni araba garantiniz kapsamında olmayacaktır. Aracınıza çok fazla kilometre yapmazsanız, çoğu otomobil üreticisinin bakım hatırlatıcısı gelmemiş olsa bile her 12 ayda bir yağ değişimi önerdiğini unutmayın.

Paylaşın:

Bir Yorum Yazın

E posta hesabınız gösterilmeyecektir.

0

Yukarı

X